نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

PLC در مقابل DCS کدام یک برای عملکرد شما مناسب است؟

در طول دهه گذشته، عملکرد سیستم های مختلف کنترل در حال ادغام است. کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) اکنون قابلیت هایی دارند که فقط در سیستم های کنترل توزیع شده (DCS) یافت می شوند، در حالی که DCS می تواند بسیاری از عملکردهایی را که قبلاً برای PLC مناسب تر بودند، اداره کند. بنابراین چه تفاوتی بین دو رویکرد کنترل وجود دارد، خط تقسیم

عملکرد PLC

PLC ها به عنوان جایگزینی برای چندین رله بزرگ شدند و اصولاً برای کنترل فرآیندهای تولید گسسته و تجهیزات مستقل مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت نیاز به ادغام با تجهیزات دیگر، کاربر یا یکپارچه سازی سیستم وی معمولاً مجبور است این کار را انجام دهد، در صورت لزوم رابط های انسان و ماشین (HMI) و سایر دستگاه های کنترل را به هم متصل می کند.

عملکرد DCS

از طرف دیگر، DCS برای جایگزینی کنترل کننده های PID ساخته شده است و اغلب در فرآیندهای تولید دسته ای و مداوم، به ویژه در مواردی که به اقدامات کنترلی پیشرفته نیاز دارند، یافت می شود. فروشنده ادغام سیستم را مدیریت می کند و HMI ها یکپارچه هستند.

با تقاضای کاربران برای تولید اطلاعات بیشتر، PLC ها قدرت پردازش پیدا کردند و شبکه متداول شد. سیستم های کنترل مبتنی بر PLC مانند یک مینی DCS شروع به کار کردند. در همان زمان، DCS برای ترکیب PLC ها و رایانه های شخصی برای کنترل عملکردهای خاص و ارائه خدمات گزارش، ترکیبی شد. DCS نظیر رهبر ارکستر، بر کل مراحل نظارت دارد. پروتکل ها مانند OPC تعاملات بین دو سیستم کنترل را کاهش داده اند.

این مطلب را از دست ندهید   تفاوت plc با دیگر دستگاه

مزایا PLC

از آنجا که PLC ها قیمت کمتری دارند و اکنون می توانند عملکردی مشابه DCS داشته باشند، آیا منطقی نیست که همه چیز را به PLC تبدیل کنیم؟ پاسخ، مانند اکثر موارد در دنیای اتوماسیون، این است که به نیازهای برنامه شما بستگی دارد. در اینجا شش فاکتور اصلی برای بررسی وجود دارد:

زمان پاسخ

PLC سریع است، در این شکی نیست. زمان پاسخ دهی یک ثانیه PLC را به یک کنترلر ایده آل برای اقدامات نزدیک به زمان واقعی مانند خاموش کردن ایمنی یا کنترل شلیک تبدیل می کند. پردازش داده ها به DCS زمان بیشتری نیاز دارد، بنابراین در زمانهای حساس پاسخ مناسب نیست. در واقع، سیستم های ایمنی به کنترل کننده جداگانه ای نیاز دارند.

مقیاس پذیری

یک PLC فقط می تواند چند هزار نقطه ورودی / خروجی یا کمتر را کنترل کند. این فقط به اندازه DCS مقیاس پذیر نیست، که بتواند هزاران نقطه ورودی و خروجی را کنترل کند و تجهیزات جدید، پیشرفت فرآیند و ادغام داده ها را به راحتی جای دهد. اگر به کنترل فرآیند پیشرفته ای نیاز دارید و دارای یک مرکز بزرگ یا فرآیندی هستید که در یک منطقه جغرافیایی گسترده با هزاران نقطه ورودی / خروجی گسترش یافته است، DCS منطقی تر است.

افزونگی

مشکل دیگر PLC افزونگی است. اگر به ورودی / خروجی مقاوم در برابر برق یا خطا نیاز دارید، سعی نکنید این الزامات را به سیستم کنترل مبتنی بر PLC وارد کنید. در آخر هزینه های شما برابر یا بیشتر از هزینه های DCS است.

پیچیدگی

ماهیت پیچیده بسیاری از فرآیندهای تولید مداوم، مانند نفت و گاز، تصفیه آب و فرآوری شیمیایی، همچنان به قابلیت های کنترل فرآیند پیشرفته DCS نیاز دارند. برخی دیگر مانند کاغذ و کاغذ، تمایل به کنترل مبتنی بر PLC دارند.

این مطلب را از دست ندهید   مبانی یک PLC

تغییرات مکرر فرایند

PLC ها بهتر است در یک فرآیند اختصاصی اعمال شوند که اغلب تغییر نمی کنند. اگر فرآیند شما پیچیده است و نیاز به تنظیمات مکرر دارد یا باید مقدار زیادی داده را جمع و تجزیه و تحلیل کند، یک DCS است

به طور معمول راه حل بهتر است. البته، انعطاف پذیری بسیار زیاد سیستم DCS نیز آن را در برابر “مداخله” توسط اپراتورها که می تواند باعث خاموش شدن جعلی شود، بسیار آسیب پذیرتر می کند.

پشتیبانی فروشنده

فروشندگان DCS معمولاً از کاربران می خواهند که آنها را برای ارائه خدمات یکپارچه سازی و

اعمال تغییرات فرایند

مجتمع های سیستم عملکردهای مشابهی را برای سیستم های مبتنی بر PLC انجام می دهند. همچنین برای فروشندگان PLC ارائه خدمات پشتیبانی از طریق شبکه شرکای یکپارچه سازی سیستم معمول شده است.

کنترل فرآیند پیچیده تر شده است. برای هر فردی دشوار است که همه چیز را در مورد این سیستم های پیشرفته بداند، نیاز به پشتیبانی فروشنده را افزایش می دهد. تولیدکنندگان همچنین به کاهش کارکنان کارخانه ادامه می دهند و نسلی از پرسنل باتجربه کنترل فرآیند شروع به بازنشستگی می کنند. در نتیجه، کیفیت پشتیبانی به یک عامل مهم در انتخاب فروشنده تبدیل شده است.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »