نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

HMI چیست؟

رابط انسان و ماشین (HMI) رابط کاربری یا داشبوردی است که شخص را به دستگاه، سیستم یا دستگاه متصل می کند. در حالی که این اصطلاح از نظر فنی می تواند برای هر صفحه ای که به کاربر امکان تعامل با دستگاه را می دهد، اعمال شود، HMI معمولاً در متن یک فرآیند صنعتی استفاده می شود.

در چه مکان های می توان از HMI استفاده کرد؟

اگرچه HMI رایج ترین اصطلاح برای این فناوری است، اما گاهی اوقات به عنوان رابط انسان و ماشین (MMI)، ترمینال رابط اپراتور (OIT)، رابط محلی اپراتور (LOI) یا ترمینال اپراتور (OT) نامیده می شود. HMI و رابط کاربری گرافیکی (GUI) مشابه هستند اما مترادف نیستند: رابط های کاربری گرافیکی اغلب در HMI ها برای استفاده از قابلیت تجسم استفاده می شوند.

در تنظیمات صنعتی، می توان از HMI استفاده کرد:

 • نمایش داده ها
 • زمان تولید، روندها و برچسب ها را پیگیری کنید
 • نظارت بر KPI ها
 • ورودی و خروجی دستگاه را کنترل کنید
 • و بیشتر

مشابه نحوه تعامل شما با سیستم تهویه مطبوع برای بررسی و کنترل دما در خانه شما، یک اپراتور کف کارخانه ممکن است از HMI برای بررسی و کنترل دمای مخزن آب صنعتی استفاده کند یا اینکه ببیند پمپ خاصی وجود دارد یا خیر. در مرکز در حال حاضر در حال اجرا است.

اشکال مختلف HMI

HMI ها به اشکال مختلفی وجود دارد، از نمایشگرهای داخلی در ماشین ها، تا نمایشگرهای رایانه ای، تا تبلت ها، اما صرف نظر از قالب آنها یا اصطلاحی که برای آنها استفاده می کنید، هدف آنها ارائه بینشی از عملکرد مکانیکی و پیشرفت است.

این مطلب را از دست ندهید   4 دلیل اصلی خرابی سیستم کنترل پی ال سی

چه کسی از HMI استفاده می کند؟

تقریباً همه سازمانهای صنعتی و همچنین طیف وسیعی از شرکتهای دیگر از فناوری HMI برای تعامل با دستگاههای خود و بهینه سازی فرایندهای صنعتی خود استفاده می کنند.

صنایعی که از HMI استفاده می کنند عبارتند از:

 • انرژی
 • غذا و نوشیدنی
 • ساخت
 • نفت و گاز
 • قدرت
 • بازیافت
 • حمل و نقل
 • آب و فاضلاب
 • و خیلی بیشتر

متداول ترین نقش هایی که با HMI ها ارتباط برقرار می کنند، اپراتورها، مجتمع های سیستم و مهندسان هستند، به ویژه مهندسان سیستم را کنترل می کنند. HMIs منابع اساسی برای این متخصصان است که از آنها برای بررسی و نظارت بر فرآیندها، تشخیص مشکلات و تجسم داده ها استفاده می کنند.

موارد معمول مصرف HMI

HMI ها با کنترلرهای منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) و سنسورهای ورودی / خروجی برای دریافت و نمایش اطلاعات برای مشاهده کاربران در ارتباط هستند. صفحات HMI می توانند برای یک عملکرد واحد، مانند نظارت و ردیابی، یا برای انجام کارهای پیچیده تر، مانند خاموش کردن ماشین ها یا افزایش سرعت تولید، بسته به نحوه اجرای آنها، استفاده شوند.

HMI برای بهینه سازی فرآیند صنعتی با دیجیتالی کردن و متمرکز کردن داده ها برای یک بیننده استفاده می شود. با استفاده از HMI، اپراتورها می توانند اطلاعات مهمی را که در نمودارها، نمودارها یا داشبوردهای دیجیتال نمایش داده می شوند، زنگ هشدارها را مشاهده و مدیریت کنند و همه از طریق یک کنسول با سیستم های SCADA و MES متصل شوند.

پیش از این، اپراتورها برای بررسی پیشرفت مکانیکی و ضبط آن روی یک قطعه کاغذ یا تخته سفید، باید مرتباً کف زمین را طی کنند. با اجازه دادن به PLC ها برای برقراری ارتباط اطلاعات در زمان واقعی مستقیم با نمایشگر HMI، فناوری HMI نیازی به این عمل منسوخ را برطرف می کند و در نتیجه بسیاری از مشکلات پرهزینه ناشی از کمبود اطلاعات یا خطای انسانی را کاهش می دهد.

این مطلب را از دست ندهید    PLCهای مختلف و انواع آن

تفاوت بین HMI و SCADA چیست؟

کنترل نظارتی و اکتساب داده ها (SCADA) و HMI ارتباط تنگاتنگی دارند و اغلب در همان زمینه به آنها اشاره می شود زیرا هر دو بخشی از یک سیستم کنترل صنعتی بزرگتر هستند، اما هر یک از آنها عملکردها و فرصت های مختلفی را ارائه می دهند. در حالی که HMI ها بر انتقال بصری اطلاعات برای کمک به کاربر در نظارت بر روند صنعتی متمرکز هستند، سیستم های SCADA ظرفیت بیشتری برای جمع آوری داده ها و عملکرد سیستم کنترل دارند. برخلاف سیستم های SCADA، HMI ها اطلاعات را جمع آوری و ضبط نمی کنند یا به پایگاه داده متصل نمی شوند. در عوض، HMI یک ابزار ارتباطی م providesثر فراهم می کند که به عنوان بخشی از سیستم SCADA یا در کنار آن عمل می کند.

در حال توسعه روندها در فناوری HMI

در دهه گذشته، تغییر نیازهای عملیاتی و تجاری تحولات جالبی را در فناوری HMI برانگیخته است. اکنون، مشاهده فرم های تکامل یافته HMI مانند HMI با عملکرد بالا، صفحه های لمسی و دستگاه های تلفن همراه، همراه با مدل های سنتی تر، معمول تر شده است. این رابط های مدرن، فرصت های بیشتری را برای تعامل و تجزیه و تحلیل تجهیزات ایجاد می کنند.

HMI با عملکرد بالا

اپراتورها و کاربران به طور فزاینده ای به سمت HMI با عملکرد بالا حرکت می کنند، روشی برای طراحی HMI که به اطمینان از تعامل سریع و موثر کمک می کند. این تکنیک طراحی فقط با جلب توجه به مهمترین و مهمترین نشانگرهای موجود در رابط، به بیننده کمک می کند تا مشکلات را با کارآیی بیشتری ببیند و به آنها پاسخ دهد و همچنین تصمیمات بهتر و آگاهانه ای را اتخاذ کند. نشانگرهای HMI با کارایی بالا ساده، تمیز و با هدف از هرگونه گرافیک یا کنترل اضافی پاک می شوند. سایر عناصر طراحی مانند رنگ، اندازه و محل قرارگیری با صلاحدید برای بهینه سازی تجربه کاربر استفاده می شوند.

این مطلب را از دست ندهید   مدیریت چرخه زندگی PLC
0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »