نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

خرابی سیستم کنترل پی ال سی / PLC مخفف کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است. یک PLC کاما را برای درک ماشین ها ترجمه می کند. بدون PLC، اقداماتی که انسان ها می خواهند ماشین ها انجام دهند، برای ماشین غیرممکن است که رمزگشایی کنند. PLC اطلاعاتی را که شخص به دستگاه ارائه می دهد، مانند فشار دادن یک دکمه، ترجمه می کند و آن را به کدی تبدیل می کند که دستگاهی را که به آن فرمان داده شده است، هدایت می کند. PLC ها اولین بار در اواخر دهه 1960 توسعه یافتند و فقط پیچیده تر و پیچیده تر شدند.

PLC ها دلیلی هستند که ماشین ها می توانند وظایف خاصی را انجام دهند. مشکلاتی وجود دارد که هنوز در PLC ها باقی می مانند و با پیچیده تر شدن کدنویسی بیشتر توسعه می یابند. هنگامی که PLC در یک ماشین خراب می شود، دستگاه دیگر نمی تواند وظایفی را که می خواهد انجام دهد تفسیر کند و بنابراین دیگر به طور عادی کار نخواهد کرد. این می تواند برای یک عملیات در کاربردهای صنعتی مضر باشد زیرا باعث خرابی های برنامه ریزی نشده زیادی می شود. برای محافظت بهتر از امکانات خود، علل اصلی شکست سیستم کنترل PLC را کشف کنید.

خرابی سیستم کنترل پی ال سی

خرابی ماژول ورودی/خروجی

این شایع ترین دلیل خرابی PLC است. یک نشانه آشکار از خرابی سیستم PLC ورودی/خروجی، توقف ناگهانی فرآیند یا عملکرد نامنظم است. این به این دلیل است که سیستم کنترل PLC منتظر سیگنالی است تا آن را از طریق یک دنباله برنامه ریزی شده هدایت کند، اما سیگنال نمی تواند به درستی به آن برسد.

  • هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مهندس باید تعیین کند که توالی در ابتدا در کجا متوقف شده است. این معمولاً با کاوش در نرم افزار انجام می شود تا مشکل را در یک نقطه ماژول ورودی/خروجی خاص ردیابی کند.
  • هنگامی که نقطه ورودی/خروجی شناسایی شد، مهندس می تواند مشکل را تا علت اصلی دنبال کند. این معمولاً شامل خطاهای پیکربندی PLC، قطع کننده های مدار سه گانه، خرابی منابع VDC، مشکلات سیم کشی یا حتی یک بلوک ترمینال شل است. برای رفع این مشکل، مهندس باید قطعات جایگزین در دسترس داشته باشد.
این مطلب را از دست ندهید   راهنمای انتخاب زیمنس S7-1500

هدف کل این فرآیند یافتن گسست بین وضعیت داخلی، چیزی است که PLC در حال «اندیشیدن» یا تفسیر آن است، و موقعیت خارجی، یا آنچه در واقع اتفاق می‌افتد.

تداخل نویز الکتریکی

تداخل نویز الکتریکی می تواند تأثیر زیادی بر سیستم کنترل PlC داشته باشد. این معمولاً زمانی رخ می دهد که تداخل سیگنال خارجی ناشی از تداخل الکترومغناطیسی یا تداخل فرکانس رادیویی وجود داشته باشد.

برای جلوگیری از تداخل نویز الکتریکی، مطمئن شوید که موتورهای بزرگ یا ماشین های مشابه را دور از سیستم PLC نگهداری کنید. خطر وقوع این اتفاق در طوفان های رعد و برق نیز افزایش می یابد. از دیگر دلایل تداخل نویز الکتریکی می توان به استفاده از آنتن ها و فرستنده های دستی در نزدیکی PLC اشاره کرد.

این باعث ایجاد تداخل فرکانس رادیویی می شود. هر یک از این مسائل می تواند منجر به آسیب شدید شود که تعمیر آن هزینه بر است. بسیار ایده آل است که از تداخل نویز الکتریکی به طور کلی جلوگیری کنید. بحث در مورد گزینه های بالقوه با یک مهندس واجد شرایط بهترین روش برای جلوگیری از خرابی سیستم کنترل PLC به دلیل تداخل نویز الکتریکی است.

مسائل مربوط به منبع تغذیه

مشکلات منبع تغذیه نیز از دلایل رایج خرابی سیستم کنترل PLC است. سیستم های کنترل PLC به جریان ثابتی از توان یا برق نیاز دارند تا مطابق طراحی عمل کنند. هنگامی که برق قطع می شود یا نوسان می کند، PLC دیگر نمی تواند به درستی کار کند و چنین وقفه های مکرری می تواند باعث خرابی کامل سیستم شود.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه کار plc

مشکلات منبع تغذیه ممکن است به دلیل قطع برق، خاموشی، خرابی شبکه، کابل های قدیمی یا فرسوده، اتصالات شل یا سایر مشکلات رایج الکتریکی رخ دهد. در حالی که بسیاری از این موارد عملاً اجتناب ناپذیر هستند، راه‌هایی برای محافظت از سیستم‌های کنترل PLC شما وجود دارد، زیرا از دست دادن مکرر برق می‌تواند به سیستم شوک وارد کند و باعث از دست رفتن داده‌های بزرگ شود که تعمیر آن دشوار و پرهزینه است.

برخی از روش‌های اجتناب عبارتند از نصب یک منبع تغذیه پشتیبان که برای فعال شدن در زمانی که منبع اصلی برق از کار می‌افتد یا دچار خرابی می‌شود، فعال می‌شود. روش دیگر این است که یک مهندس برق واجد شرایط را بررسی کرده و برای آینده برنامه ریزی کنید. همچنین مهندسان می توانند باتری ها را در سیستم های PLC خود نگه دارند. این باتری ها به کارکردن سیستم برای مدت کوتاهی بین قطعی ها و مشکلات کوچکتر کمک می کنند.

مسائل ارتباطی

سیستم های کنترل PLC نیاز به ارتباط مداوم با دستگاه های اطراف و متصل خود دارند. هنگامی که ارتباط با مشکل مواجه می شود، دستگاه ها نمی توانند وظایف مورد نیاز خود را درک کنند زیرا سیستم PLC قادر به برقراری ارتباط موثر با آنها نخواهد بود. این ارتباط معمولاً از طریق کابل های اترنت با اتصالات پایدار و ایمن تسهیل می شود.

برای جلوگیری از این مسائل، سیستم های PLC باید به طور منظم بازرسی شوند و به طور منظم تعمیر و نگهداری شوند. این باید توسط یک مهندس واجد شرایط انجام شود که بتواند اطمینان حاصل کند که شبکه ارتباطی به درستی نصب شده است و همه دستگاه‌های متصل سیگنال‌های صحیح را به دیگران ارسال می‌کنند. مشکلات ارتباطی می‌تواند باعث خرابی زیادی برای تاسیسات وابسته به سیستم‌های کنترل PLC شود.

این مطلب را از دست ندهید   اجزای متداول یک واحد PLC

نسخه پشتیبان plc

4/5 (1 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »