نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

5 مشکل رایج پی ال سی ها / PLC ها دستگاه های الکترونیکی دیجیتالی هستند که حاوی حافظه قابل برنامه ریزی هستند که می توانند مجموعه ای از دستورالعمل ها را ذخیره کنند. با افزایش عملکرد و کاهش هزینه PLC ها، در دنیای سیستم های خودکار به جریان اصلی تبدیل شده اند و برای نظارت و کنترل هر دو ماشین و فرآیندهای پیچیده اساسی شده اند.

مانند هر دستگاه دیگری، به ویژه دستگاه هایی که برای عملکرد در محیط های صنعتی خشن ساخته شده اند، بروز مشکلات اجتناب ناپذیر است. عیب یابی هنگام کار با PLC ها ضروری است، با این حال، آنها به خوبی به تشخیص نسبتاً کارآمد کمک می کنند. چه در حال حاضر به عنوان یک تکنسین PLC کار می کنید یا می خواهید این کار را انجام دهید، در زیر پنج مورد از رایج ترین مشکلاتی که احتمالاً در حین کار در این زمینه تجربه خواهید کرد، آورده شده است.

5 مشکل رایج پی ال سی ها

خرابی ماژول سیستم ورودی/خروجی (I/O)

شاید رایج ترین مشکلی که PLC ها را تحت تاثیر قرار می دهد، خرابی ماژول سیستم ورودی/خروجی (I/O) باشد. تمرکز اصلی فرآیند عیب‌یابی در این مورد، تعیین این است که چه چیزی قطع ارتباط بین وضعیت داخلی (در اصل، آنچه PLC فکر می‌کند در حال رخ دادن است) و موقعیت خارجی (آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد) وجود دارد.

این امر مستلزم بررسی رابطه بین ماژول های فیزیکی ورودی/خروجی و دستورالعمل های ورودی/خروجی در برنامه PLC است. هنگامی که این رابطه برقرار شد، می توان یک ماژول I/O را جدا کرد و از یک دستگاه نظارت بر برنامه برای بررسی وضعیت داخلی ماژول مورد نظر استفاده کرد.

این مطلب را از دست ندهید   مشخصات  FP7 ENTRY LEVEL PLC

تداخل نویز الکتریکی

تداخل سیگنال خارجی ناشی از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) یا تداخل فرکانس رادیویی (RFI) می تواند عملکرد و طول عمر یک PLC را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اگر یک موتور بزرگ یا ماشین مشابهی وجود داشته باشد که در نزدیکی PLC فعال شده باشد، یا اگر صاعقه در نزدیکی آن برخورد کند، پتانسیل EMI بسیار افزایش می یابد.

از طرف دیگر، آنتن‌ها و فرستنده‌های دستی که در مجاورت PLC استفاده می‌شوند می‌توانند منجر به RFI شوند. در حالت ایده‌آل، پتانسیل تداخل باید مهار شود، زیرا EMI یا RFI می‌توانند منجر به آسیب‌های پرهزینه و خرابی قابل توجهی شوند. دستگاه های دستی که می توانند منجر به تداخل شوند باید از مجاورت PLC منع شوند و هر ماشینی که ممکن است مشکل ساز باشد باید جدا شود. باید تلاش هایی برای بهبود محافظ، زمین و تهویه برق انجام شود که همه اینها می توانند با اکثر مشکلات EMI و RFI مقابله کنند.

حافظه خراب

عوامل خارجی، مانند تداخل فرکانسی فوق و قطع برق، می توانند حافظه PLC را خراب کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است کد داخل PLC غیرقابل خواندن شود یا وقتی PLC به دلیل خاموش شدن ناخواسته راه‌اندازی می‌شود، نتواند به درستی بخواند. ایمن ترین و کارآمدترین راه برای مقابله با این مشکل این است که اطمینان حاصل شود که تمام داده ها در یک دستگاه ذخیره سازی اضافی کپی شده است که دور از تداخل، دماهای بالا و رطوبت نگهداری می شود.

مشکلات برق

مانند هر ماشین دیگری، دستگاه‌های PLC برای عملکرد صحیح و مؤثر به یک جریان ثابت و بدون وقفه انرژی نیاز دارند. اگر به دلیل خاموشی های منطقه ای، خرابی شبکه، اتصالات شل یا خراب شدن کابل ها برق قطع شود، ضربه به سیستم PLC بسیار زیاد است و ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات شود. موثرترین راه برای جلوگیری از این مشکلات ناشی از اتلاف برق، نصب منابع برق پشتیبان است که زمانی فعال می شوند که منبع برق اولیه در معرض خطر قرار می گیرد. بسیاری از تاسیسات همچنین از باتری‌ها در PLC‌های خود استفاده می‌کنند که تا زمانی که به درستی خاموش شوند، برق را طولانی می‌کند. البته، پس از از سرگیری برق، PLC را می توان با خیال راحت راه اندازی مجدد کرد.

این مطلب را از دست ندهید   دسته بندی توابع plc

مسائل ارتباطی

به منظور عملکرد صحیح، دستگاه های PLC باید در ارتباط دائمی با دستگاه های اطراف، مانند تجهیزات جانبی، رابط های انسان و ماشین و سایر تجهیزات هوشمند باشند. این ارتباط از طریق کابل های اترنت تسهیل می شود و نیاز به یک اتصال ایمن، پایدار و ثابت دارد. اگر این اتصال از کار بیفتد، دستگاه‌های متصل نمی‌توانند عملکردهای خود را طبق برنامه‌ریزی‌شده انجام دهند، که منجر به از کار افتادن تأسیسات می‌شود.

بازرسی های تعمیر و نگهداری منظم باید برای محافظت از سیستم ها از خرابی ارتباطات انجام شود. مهندسان باید اطمینان حاصل کنند که شبکه ارتباطی فیزیکی به درستی نصب شده است، دستگاه های متصل به طور عادی کار می کنند و به خوبی با سیستم سازگار هستند، و در صورت لزوم وصله های میان افزار برای اطمینان از ایمنی و امنیت سیستم ارتباطی نصب شده اند.

نقش PLC در SCADA

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 13 =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »