نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

عیب یابی PLC را می توان به روش های مختلف انجام داد و از آنجایی که تجربه مهندس همیشه نقش اصلی را در حل موفقیت آمیز چنین مسائلی ایفا می کند، پنج روش توسعه داده شده است.

عیب یابی PLC

عیب یابی PLC و حلقه های زمین

برای عیب یابی PLC این ایده خوبی است که انباری از قطعات جایگزین را در دسترس داشته باشید. این عمل زمان خرابی ناشی از خرابی قطعه را به حداقل می رساند. در شرایط خرابی، داشتن یدکی مناسب در انبار می‌تواند به معنای خاموش شدن فقط چند دقیقه به جای ساعت‌ها یا روزها باشد.

اجزای اصلی برد CPU باید هر کدام یک یدک داشته باشند، صرف نظر از اینکه چه تعداد CPU استفاده می شود. هر منبع تغذیه اعم از اصلی یا کمکی باید یک نسخه پشتیبان نیز داشته باشد. برخی از برنامه های کاربردی ممکن است به یک رک CPU کامل به عنوان یدکی آماده به کار نیاز داشته باشند.

اگر یک ماژول باید جایگزین شود، کاربر باید مطمئن شود. برخی از سیستم‌های ورودی/خروجی به ماژول‌ها اجازه می‌دهند تا زمانی که برق هنوز استفاده می‌شود، جایگزین شوند، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به حذف برق داشته باشند. اگر جایگزینی یک ماژول مشکل را حل کرد، اما خرابی در یک دوره نسبتاً کوتاه دوباره رخ داد، کاربر باید بارهای القایی را بررسی کند.

بارهای القایی ممکن است در حال تولید باشند، در این صورت، ممکن است سرکوب خارجی ضروری باشد. اگر فیوز ماژول پس از تعویض دوباره منفجر شود، ممکن است مشکل از حد مجاز جریان خروجی ماژول تجاوز کند یا دستگاه خروجی اتصال کوتاه داشته باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، یک وضعیت حلقه زمین رخ می دهد.

نشانگرهای تشخیصی plc

برای عیب یابی PLC نشانگرهای وضعیت LED می توانند ارائه دهند. اکثر ماژول های ورودی/خروجی حداقل یک نشانگر دارند—ماژول های ورودی معمولاً دارای نشانگر قدرت هستند، در حالی که ماژول های خروجی معمولاً دارای نشانگر منطقی هستند.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه تست کردن ولتاژ باتری PLC

برای یک ماژول ورودی، یک چراغ LED روشن شده نشان می دهد که دستگاه ورودی فعال است و سیگنال آن در ماژول وجود دارد. این نشانگر به تنهایی نمی تواند نقص های ماژول را جدا کند، بنابراین برخی از تولید کنندگان یک نشانگر تشخیصی اضافی، یک نشانگر منطقی ارائه می دهند. یک LED منطقی روشن نشان می دهد که سیگنال ورودی توسط بخش منطقی مدار ورودی شناسایی شده است.

علاوه بر نشانگر منطقی، برخی از ماژول های خروجی دارای نشانگر فیوز سوخته یا نشانگر قدرت یا هر دو هستند. نشانگر فیوز سوخته وضعیت فیوز محافظ در مدار خروجی را نشان می دهد، در حالی که نشانگر برق نشان می دهد که برق به بار اعمال می شود.

مانند نشانگرهای قدرت و منطق در یک ماژول ورودی، اگر هر دو LED به طور همزمان نباشند، ماژول های خروجی دچار مشکل می شوند.

نشانگرهای LED تا حد زیادی به فرآیند عیب یابی کمک می کنند. با هر دو نشانگر قدرت و منطق، کاربر می تواند بلافاصله یک ماژول یا مدار خراب را مشخص کند. با این حال، نشانگرهای LED نمی توانند تمام مشکلات احتمالی را تشخیص دهند. در عوض، آنها به عنوان نشانه های اولیه نقص سیستم عمل می کنند.

خرابی PLC

عیب یابی ورودی plc

برای عیب یابی PLC اگر دستگاه فیلد متصل به یک ماژول ورودی به نظر روشن نمی شود، ممکن است مشکلی بین اتصال l1 و اتصال ترمینال به ماژول وجود داشته باشد. نشانگرهای وضعیت یک ماژول ورودی می توانند اطلاعاتی در مورد دستگاه فیلد، ماژول و سیم کشی دستگاه فیلد به ماژول ارائه دهند که به تشخیص دقیق مشکل کمک می کند.

اولین قدم در تشخیص مشکل این است که PLC را در حالت آماده به کار قرار دهید تا خروجی را فعال نکند. این اجازه می دهد تا دستگاه میدان به صورت دستی فعال شود (به عنوان مثال، یک سوئیچ محدود می تواند به صورت دستی بسته شود).

مرحله بعدی ارزیابی خواندن plcs از ماژول ورودی است. این را می توان با استفاده از حالت تست PLC انجام داد، که ورودی ها را می خواند و برنامه را اجرا می کند اما خروجی ها را فعال نمی کند. در این حالت، صفحه نمایش PLC باید یا یک عدد 1 را در بیت جدول تصویر مربوط به دستگاه فیلد فعال نشان دهد یا دستورالعمل مرجع مخاطب باید زمانی که دستگاه تداوم را ارائه می دهد برجسته شود

این مطلب را از دست ندهید   دستگاه های ورودی میدان دیجیتال PLC

اگر PLC دستگاه را به درستی می خواند، مشکل در ماژول ورودی نیست. اگر دستگاه را به درستی نخواند، ممکن است ماژول معیوب باشد. ممکن است قسمت منطقی ماژول به درستی کار نکند یا جداکننده نوری آن منفجر شده باشد. علاوه بر این، یکی از کانال های رابط ماژول ممکن است معیوب باشد. در این صورت ماژول باید تعویض شود.

اگر ماژول سیگنال دستگاه میدانی را نخواند، آزمایشات بیشتری لازم است. سیم کشی بد، دستگاه میدان معیوب، ماژول معیوب، یا ولتاژ نامناسب بین دستگاه میدان و ماژول می تواند باعث این مشکل شود.

تعمیرات PLC

اندازه گیری ولتاژ ماژول ورودی

برای عیب یابی PLC ابتدا دستگاه میدان را ببندید و ولتاژ ماژول ورودی را اندازه گیری کنید. کنتور باید ولتاژ سیگنال را نمایش دهد (مثلاً 120 ولت AC). اگر ولتاژ مناسب وجود داشته باشد، ماژول ورودی معیوب است زیرا سیگنال را تشخیص نمی دهد. اگر ولتاژ اندازه گیری شده 10 تا 15 درصد کمتر از ولتاژ سیگنال مناسب باشد، مشکل در ولتاژ منبع به دستگاه میدان است.

برای مشخص کردن بیشتر مشکل، بررسی کنید که ولتاژ در دستگاه میدان وجود داشته باشد. با فعال شدن دستگاه، ولتاژ دستگاه را با استفاده از ولت متر اندازه گیری کنید. اگر ولتاژی در سمت بار دستگاه وجود نداشته باشد (طرفی که به ماژول متصل می شود)، دستگاه ورودی معیوب است.

اگر برق وجود داشته باشد، مشکل در سیم کشی از دستگاه ورودی به ماژول است. در این صورت برای یافتن مشکل باید سیم کشی را ردیابی کرد.

عیب یابی خروجی plc

رابط های خروجی PLC همچنین حاوی نشانگرهای وضعیت هستند که اطلاعات مفیدی را برای عیب یابی ارائه می دهند. مانند عیب‌یابی ورودی‌های PLC، اولین گام در عیب‌یابی خروجی‌ها جدا کردن مشکل در ماژول، دستگاه فیلد یا سیم‌کشی است.

این مطلب را از دست ندهید   انواع خروجی دیجیتال PLC

همچنین ماژول خروجی را بررسی کنید تا ببینید آیا فیوز سوخته است یا خیر. اگر فیوز سوخته است، مقدار نامی فیوز را بررسی کنید. علاوه بر این، نیازهای فعلی دستگاه خروجی را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا دستگاه جریان زیادی می کشد یا خیر.

اگر ماژول خروجی فرمان روشن کردن را از پردازنده دریافت کند، اما وضعیت خروجی ماژول بر این اساس روشن نشود، ماژول خروجی معیوب است. اگر نشانگر روشن شد اما دستگاه میدانی روشن نشد، ولتاژ را در ترمینال خروجی بررسی کنید تا مطمئن شوید که دستگاه سوئیچینگ کار می کند. در صورت عدم وجود ولتاژ، ماژول باید تعویض شود.

اگر ولتاژ وجود داشته باشد، مشکل در سیم کشی یا دستگاه میدان است. در این مرحله، مطمئن شوید که سیم‌کشی میدانی به ترمینال ماژول یا بلوک ترمینال اتصال خوبی دارد و هیچ سیمی قطع نشده است. پس از بررسی ماژول، بررسی کنید که دستگاه فیلد به درستی کار می کند.

ولتاژ ورودی به دستگاه میدان را در حالی که ماژول خروجی روشن است اندازه گیری کنید، مطمئن شوید که خط برگشت به خوبی به دستگاه متصل است. اگر برق وجود داشته باشد و دستگاه پاسخ ندهد، پس دستگاه میدانی معیوب است.

روش دیگر برای بررسی دستگاه فیلد، تست آن بدون استفاده از ماژول خروجی است. سیم‌کشی خروجی را بردارید و دستگاه میدان را مستقیماً به منبع برق وصل کنید. اگر دستگاه فیلد پاسخ ندهد، معیوب است. اگر دستگاه میدان پاسخ دهد، مشکل در سیم کشی بین دستگاه و ماژول خروجی است.

بیشتر بدانید: 24 مزیت فوق العاده استفاده از پی ال سی

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »