نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آشنایی با مبانی تایمرهای PLC

تایمرهای PLC دستورالعمل هایی هستند که عملکردهای مشابه رله های زمان بندی مکانیکی و الکترونیکی تأخیر و تأخیر را ارائه می دهند. یک تایمر PLC تأخیری از پیش تعیین شده را برای اقدامات کنترل فراهم می کند. به طور کلی، سه نوع تاخیر تایمر PLC، تایمر تأخیر ON، تایمر تأخیر OFF و تایمر نگهدارنده روشن وجود دارد.

اصطلاحاتی که در بلوک تایمر در PLC نشان داده می شوند یک مقدار از پیش تعیین شده هستند که به معنی دوره تأخیر تایمر است، یک مقدار انباشته که تاخیر فعلی تایمر است. یک تایمر شمارش فواصل زمانی را شروع می کند و تا زمانی که مقدار انباشته با مقدار از پیش تعیین شده برابر شود، ادامه می یابد. وقتی مقدار انباشته برابر با زمان از پیش تعیین شده باشد، خروجی انرژی می گیرد. سپس تایمر خروجی را تنظیم می کند.

تایمر TON یا تایمر ON تأخیر

تایمر تأخیر ON در مواردی استفاده می شود که قبل از زمان واقعی بودن دستورالعمل به تأخیر زمانی نیاز داریم.

یک تایمر TON در بالا نشان داده شده است، که شامل، شماره تایمر: نام پرونده تایمر پایه زمان: که در چند ثانیه نشان داده می شود، مقدار از پیش تعیین شده: شیر عددی به عنوان تأخیر مورد نیاز برای تایمر تنظیم می شود. مقدار جمع شده: مقادیر در حال شمارش از صفر نمایش داده می شوند. هر زمان که تایمر بازنشانی می شود مقدار صفر می شود.

تایمر با درست شدن شرایط پله شروع به کار می کند. تاخیر تایمر با شروع جمع شدن شرایط رینگ شروع به شمارش می کند.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه کار plc

  • وقتی مقدار Preset برابر با مقدار انباشته می شود، خروجی درست می شود.
  • خروجی زمانبندی شده زمانی درست می شود که آهنگ تایمر درست شود. بنابراین گفته می شود که تایمر دارای تأخیر است.
  • مدت زمان تأخیر را می توان با تنظیم مقدار از پیش تعیین شده تنظیم کرد.

تایمر TOFF یا تایمر OFF تأخیر

یک تایمر TOFF پس از نادرست بودن سیگنال صدای خروجی را برای مدت زمان از پیش تعیین شده انرژی نگه می دارد.

تایمر TOFF تمام محتویات موجود در تایمر TON را با عملکرد مشابه خواهد داشت.

  • وقتی تایمر رینگ درست باشد، خروجی بدون تاخیر درست خواهد بود. هنگامی که سیگنال صدای زنگ می رود تایمر شروع به کار می کند.
  • زمان سنج شروع به جمع شدن زمان واقعی شدن شرایط پله می کند، تا زمانی که مقدار انباشته با مقدار از پیش تعیین شده برابر شود.
  • وقتی مقدار انباشته شده برابر با مقدار از پیش تعیین شده باشد، خروجی خاموش می شود.

تایمر نگهدارنده

زمانی که می خواهید مقدار زمان انباشته شده را از طریق افت توان یا تغییر در حالت پله حفظ کنید، از تایمر نگهدارنده استفاده می شود.

یک تایمر نگهدارنده هر زمان که دستگاه برق را دریافت می کند، زمان را جمع می کند و زمان قطع شدن جریان از دستگاه را حفظ می کند

از دست دادن قدرت تایمر پس از رسیدن به مقدار از پیش تعیین شده، تاثیری در وضعیت مخاطبین ندارد. تایمر نگهدارنده باید عمداً با یک سیگنال جداگانه تنظیم شود تا زمان جمع شده مجدداً تنظیم شود

یک مثال منطقی در بالا نشان داده شده است.

  • وقتی فشار پایین PB1 فشار داده می شود، تایمر شروع به کار می کند و خواندن شروع به جمع شدن می کند.
  • هنگامی که دکمه PB1 را فشار می دهیم، آنگاه نادرست می شود و تایمر از کار می افتد. در نظر بگیرید که بعد از مدتی فشار را روشن می کنیم، تایمر قبل از اینکه تایمر متوقف شود شروع به شمارش از مقدار قبلی می کند.
  • برای تنظیم مجدد مقادیر در تایمر، باید سوئیچ PB2 دیگری اضافه کنیم
این مطلب را از دست ندهید   کاربرد plc
0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 17 =

میزان دوام باتری PLC

میزان دوام باتری PLC

برخی از باتری‌هایی که پردازنده‌های PLC را تغذیه می‌کنند، قابل شارژ نیستند در حالی که برخی دیگر قابل شارژ هستند، با توجه به اینکه PLC

ادامه مطلب »